EBRU FESTVAL ZAFER MEYDANI’NDA AÇILDI 


                Ahmet emsettin Karahisari Kültür ve Sanat Günleri kapsamnda, Afyonkarahisar Belediyesi ve l Kültür ve Turizm Müdürlüünce düzenlenen Afyonkarahisar 1. Uluslararas Atabek Ebru Festivali Zafer Meydan’nda açld.


                Zafer Meydannda yaplan festivalin açl programna, Vali Mustafa Tutulmaz, kmal ve Garnizon Komutan Tug. Osman Alp, Belediye Bakan Mehmet Zeybek, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumu, daire müdürleri, örenciler ve vatandalar katld.


                Türk slam Süsleme Sanatnn usta isimlerinden Ömer Faruk Atabek adna düzenlenen festival kapsamnda Dinar Belediye Bandosu eliinde maret Camii’nden Zafer Meydanna kortej yürüyü gerçekletirildi. Zafer Meydannda yaplan programda sayg duruunda bulunulmas ve stiklal Mar’nn okunmasnn ardndan müzik dinletisi sunuldu. Daha sonra l Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanr’da 11-18 Kasm tarihleri arasnda düzenlenen festival kapsamnda yaplan etkinlikler hakknda bilgi verdi.


                “AFYON SANATIN MERKEZ OLMAK ÇN ADIMLAR ATIYOR”


                Belediye Bakan Mehmet Zeybek ise konumasnda: “Ahmet emsettin Karahisari Kültür ve Sanat Günleri kapsamnda düzenlenen Ebru Festivali’nin ilimiz ve ülkemiz için hayrlar getirmesini temenni ediyorum. Bereketli topraklar, ifal termal kaynaklar, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle pek çok medeniyete ev sahiplii yapm Anadolu’nun incisi Afyonkarahisar’da böylesi güzel bir festivale ev sahiplii yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Afyonkarahisar; Anadolu ehirleri arasnda sanatn merkezi olmak için admlar atyor. Tek amacmz var. O da el birlii ve gönül birlii ile Afyonkarahisar’a hizmet etmektir. Bu amaç dorultusunda Zafer Meydanmz, hizmete girdiinden bu yana birçok kültürel ve sanatsal etkinlie ev sahiplii yapt, bundan sonra da yapmaya devam edecek. Bu anlaml festivali düzenlemekteki tek amacmz kültürel deerlerimizi korumak, yaatmak ve kuaktan kuaa aktaran sanatçlarmz tantarak desteklemektir.” dedi.


                “KÜLTÜREL DEERLEMEMZ ÜLKEMZLE VE DÜNYAYLA PAYLAMALIYIZ”


                Programda son olarak konuan ve Afyonkarahisar’n kültürlerin kesitii bir il olduunu söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Bir ay önce balatlan Ahmet emsettin Karahisari Kültür ve Sanat Günlerinin ikinci aya bugün yaplyor. limiz gerçekten kültürlerin kesitii bir yer. Bunun sonucu olarak ta kültür ve sanatta da ayn ekilde farkl kültüre ev sahiplii yapan ve bunun sonucunda da deiik sanatlarn olumasna ev sahiplii yapan bir iliz. Bunlarn gün yüzüne çkarlmas gerekir. Bu kültürel deerlerimizin daha iyi bir ekilde öncelikle toplumuzda ve daha sonra da ülkemizin dier yerleri ve dünya ile paylamamz gerekir. Bir taraftan da sanatkârlarmza sahip çkmamz gerekir. te bu festivaller buna bir yönüyle dikkat çeken etkinliklerdir.” diye konutu.


                “UNESCO TESCLN Y DEERLENDRMELYZ”


                Afyonkarahisar’ tantmak için çok sayda etkinlik yapldn ifade eden Vali Mustafa Tutulmaz: “Biz ilimizi tantabilmek birçok etkinlie ev sahiplii yapyoruz. Halkmzda buna katlyor ve son derece mutlu bir ekilde bu etkinliklerden faydalanyor. Bu festivalde de ayn duygular yaayacamza inanyorum. limiz her geçen gün tantmn daha üst bir konuma getirmitir. Geçen hafta ilimiz UNESCO tarafndan Gastronomi ehri ilan edildi. Bunu hem kültürümüzün devam etmesi açsndan, hem de bu kültürümüzü dünya ile paylamamz açsndan iyi deerlendirmemiz lazm. Farkl bak açlar ile Gastronomiden ilimiz nasl faydalanabilir, bundan nasl daha fazla kiiye a ve i salayabiliriz, bunun üzerinde farkl bir ekilde durarak, yorumlayarak bunu kazanma çevirmeliyiz. Ben emei geçen herkese teekkür ediyorum. Festivalin bu yl baarl bir ekilde sonuçlanmasn ve önümüzdeki yla da baarl bir ekilde balamasn diliyorum” eklinde konutu.


                Konumalarn ardndan Erkmen Belediyesi Halk Oyunlar Ekibi gösterilerini sergiledi. Akabinde Fikret Güzeldemir Afyon Türkülerinden oluan mini bir konser verdi.


                Festivalde Adnan ahin tarafndan Ebrunamenin okunmasnn ardndan Festivale ismi verilen Ömer Faruk Atabek’in kz Gülbin Atabek tarafndan yaplan teekkür konumasyla program sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz