Ekonomi

Etil alkol ve metil alkol’e internetten satış yasağı geldi – Ekonomi

Bakanlık yönetmeliği ile etil alkol ve metanolün üretimi ile iç ve dış ticaretine ilişkin esaslar hakkında yönetmelikte değişiğe gidildi 

Açıklamaya göre etil alkol ve metanolün internetten satışı yapılamayacak. Tarım ve Orman Bakanlığı, etil alkol, metanol ve alkollü içkiler sektörünün güvenliğinin tesisi için izin, izleme ve takip tedbirleri alacak.

Yapılan değişiklikle, etil alkol üretim tesislerinin izin, üretim ve yenileme süreçlerinde Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan alınan onay ve izinler, Tarım ve Orman Bakanlığına devredildi.

Değişiklikle ayrıca, etil alkolün evsel kullanım amaçlı piyasaya arz edilme şeklini düzenleyen yönetmeliğin 20. Maddesinin (a) bendi yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmeliğin 28. Maddesine eklenen bir fıkraya göre ise etil alkol üretim tesisini devredecek ya da devralacak gerçek ya da tüzel kişilerin vadesi geçmiş vergi borcu bulunması durumunda devire izin verilmeyecek.

60 GÜN SONRA BAŞLAYACAK
Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre, evsel kullanım amaçlı etil alkolün satışı 60 gün süreyle yapılabilecek. Söz konusu ürünler bu sürenin sonundan itibaren piyasaya arz edilemeyecek ve satış belgeli yerlerde bu süreden sonra bulunan ürünler, ithalatçısı ya da üreticisine üç ay içinde iade edilecek

ETİL ALKOL VE METİL ALKOL NEDİR?
Bir tahıl alkolü olan etanol yani etil alkol, alkollerin içine katılan bir karışım maddesi. Endüstriyel alanında bir hayli çok kullanılan ve yararlı bir kimyasal madde olan bu organik bileşik, çözücü olarak diğer tüm organik kimyasalların sentez edilmesinde, otomotiv sektöründe, kozmetik alanında ve tıpta fazlası ile kullanılmakta.
Etil alkol bu özelliklerinin yanında içki yapımında da kullanılmaktadır. Metil alkol (metanol) ise odun talaşının distile edilmesi ile elde edilir. Endüstride boya inceltici, teksir makine sıvısı, antifriz, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanılır. Akut zehirlenmeler daha çok yanlışlıkla içki olarak kullanılması sonucu oluşurken, kronik zehirlenmeler, iş yerlerinde buharının inhale edilmesi sonucu oluşur.


Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu