30.5 C
Afyonkarahisar
Cumartesi, Temmuz 4, 2020
reklam
Ana Sayfa Eğitim İlahiyatçı-Yazar Lokman Özkul Kaleminden "Buruk Ramazan" - EĞİTİM

İlahiyatçı-Yazar Lokman Özkul Kaleminden “Buruk Ramazan” – EĞİTİM

[ad_1]

                                                               BURUK RAMAZAN
 

Onbir ayın sultanı mübarek Ramazan-ı Şerif geldi. Hoş geldi lakin buruk geldi. Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (covid-19) salgınından biz de ülke olarak ciddi biçimde etkilendik ve etkileri de kendisi de devam ediyor. Bundan dolayı alınan ve olması gereken tedbirler çerçevesinde;  camilerde cemaatle namaz kılamıyoruz, cuma namazlarımızı eda edemiyoruz, teravihi cemaatle camide kılamayacağız. Toplu iftarlar yapamayacağız, birbirimize gidip sofraları şenlendiremeyeceğiz. İftar çadırları kurup, ihtiyacı olanları ve bu sofralara katılmak isteyenleri misafir edemeyeceğiz. İşte burada muhasebe yapmamız gerekiyor. Bu virüs Allah’ın biz kullarına imtihanı lakin bizler, O’nun kulları olarak neler yaptıkta, Allah bu saydığımız nimetlerin yokluğuyla bizi sınıyor veya cezalandırıyor. Herkesin başını ellerinin arasına alıp, vicdanının da sesini dinleyerek bu soruya cevap vermesi gerekiyor. Bazıları diyor, sadece bizmiyiz bu salgına müptela olan bütün dünya muzdarip. Elbette lakin Allah murad etmedikten sonra hiçbirşey olmaz. Herşey O’nun ol demesine bağlıdır. O istemedikten sonra yaprak bile kımıldamaz.  Kabe tavafa ilk kez kapandı, Mescid-i Nebevi’ye, Ravza-ı Mutahhara’ya ziyaretçi alınmadı. Kandil gecelerinde tıklım tıklım dolan camiler boş kaldı.
Zümer Suresi 6.Ayet-i Kerimede Yüce Mevla şöyle buyuruyor:

De ki: Ey nefislerine uyup hadden aşırı hareket eden kullarım, Allah rahmetinden ümit kesmeyin; şüphe yok ki Allah, bütün suçları örter, şüphe yok ki o, suçları örter, rahimdir.

Evet insanlık olarak haddi aştık. Aç insanları ve açlıktan ölenleri görmezden geldik, sadece kendi karnımızın doymasına baktık, fuhşiyata ahlaksızlığa, eşcinselliğe göz yumduk, dünya genelinde zulme uğrayan mazlumları yok saydık, tepkisizliğimizle zulme rıza gösterdik. Yalanın dolanın, iftiranın, gıybetin dedikodunun, hasetin kıskançlığın dibine vurduk. Paylaşmayı unuttuk, bencil ve kapitalist olduk. İsrafta tavan yaptık, azla yetinmeyi başka zamanlara erteledik. Lüks tutkumuz sınırları aştı, koleksiyonlarımızla hava attık, fiyakalı onlarca ayakkabı ve elbiselerle, giyecek ayakkabısı ve elbisesi olmayanları görmezden geldik. Sıcak yuvalarımızda rahat rahat ısınıp esnerken, çoluk çocuğu ile soğuktan titreyenleri görmedik. Çok daha uzatabiliriz..

Bütün bunlar karşısında mübarek ramazan bizim için bir fırsat. Özümüze dönüp iç muhasebemizi yaparak, yapmış olduğumuz yanlışlara, günahlara derinden bir estağfirullah çekerek tövbe etmeli ve kendimize çeki düzen vermeliyiz. Ayette, Yüce Allah , rahmetimden umudunuzu kesmeyin diyor. Hiçbir zaman Allahın merhametinden şefkatinden, bağışlamasından umut kesilmez. Lakin yanlışlarımıza devam etmeyi bırakmalı,  Allah ve Resulünün izinde yaşam sürmeliyiz.

Bu ramazan öyle bir ramazan olsun. Camiilerden, toplu aktivitelerden uzak olsakta, aile içinde ramazan coşkusunu manevi haz içerisinde en güzel şekilde yaşayalım. Kur’an’a dönelim, ayetler üzerinde düşünelim, dersler çıkaralım, Efendimiz (s.a.v.) in yolunu yolumuz yapalım. Geçmiş milletlerin kıssalarını okuyup, onların düştüğü yanlışlara düşmeyelim. Orucu kendimize manevi kalkan yapalım, ramazan günlerini ibadetle, zikirle, tefekkürle, şükürle dolu dolu geçirelim.
 
Bunları yapabilirsek, mübarek ramazanı  burukluktan kurtarıp, hakkına uygun şekilde idrak ederek, bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesine ulaşır ve inşallah bayram namazını, bayram coşkusu neşvesi içerisinde camilerimizde yine eskisi gibi cemaatimizle omuz omuza kılarız.
Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun..
 
Lokman ÖZKUL
İlahiyatçı-Yazar
[email protected]

[ad_2]

Eğitim Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler

Afyon Güner Ticaret ile 7 Gün 24 Saat Güvenli Alışveriş ! – EKONOMİ

23 Haziran 2020 – 23:25 – Güncelleme: 23 Haziran 2020 – 23:28Güner Ticaret Afyonkarahisar’da 2014 yılından bu yana müşteri memnuniyetini...

23 Haziran Koronavirüs Tablosu açıklandı ! – TÜRKİYE

Sağlık Bakanlığı’nın web sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerini, Bakan Koca da sosyal ağ hesabından paylaştı.  Türkiye’de son 24 saatte...

İnternet Medya Birliği’nden Vali Çiçek’e Hayırlı Olsun Ziyareti ! – AFYON HABER

23 Haziran 2020 - 22:04 - Güncelleme: 23 Haziran 2020 - 22:07 Afyonkarahisar’da İnternet Medyasından oluşan birlik,...

TÜİK açıkladı ! Afyonkarahisar En Mutlu 2.İl oldu ! – AFYON HABER

Mutluluk düzeyi en yüksek il yüzde 77,66 ile Sinop olduÜç büyükşehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir ilk 50’den sonra listeye girdi. Sinop’u, Şehirimiz Afyonkarahisar ve...