Afyon Haber

Recep Tayyip Erdoğan 3 günlük sokağa çıkma açıklaması! – TÜRKİYE

[ad_1]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Haftasonu devam eden sokağa çıkma sınırlamasını bayram sonuna kadar devam ettirmeyi düşünüyoruz. 1 Mayıs gece 00:00’dan başlayarak 1, 2, 3 Mayıs’ta sokağa çıkma sınırlamasını uygulayacağız” dedi.

Daha önce dört kez telekonferans yöntemiyle gerçekleşen kabine toplantısı, bugün de aynı yöntemle yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıya, çalışmalarını sürdürdüğü İstanbul’daki Tarabya Huber Köşkü’nden katıldı. Toplantının ardından kamuoyuna açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıından öne çıkanlar 

Ramazan ayının birliğimizin, beraberliğimizin güçlendirmesini temenni ediyorum. 

Ramazan’ın sonunda inşallah çifte bayram yapmayı niyaz ediyoruz. Mücadelemizin somut neticelerini aldığımız günlere girdik. Hasta ve ölüm sayımız günden güne azalıyor. Türkiye toplam hasta sayısına göre ölüm oranı bakımından da en iyi ülke durumundadır. 

Yurt dışında yerleşik olmayan 40 bine yakın vatandaşımızı ülkemize getirdik.

59 ayrı ülkeden 25 bin vatandaşımızı da ülkemize getiriyoruz. 

İsveç’te salgın hastalığa maruz kalmasına rağmen tedavi edilmeyen vatandaşımızı kızının çağrısın kulak vererek ülkemize getirdik. Ankara’da tedavisi yapılıyor. İnşallah sağlıkla evine göndereceğiz. 

Avrupa ve ABD’de durumları pek çok ağır hastanın sigortası olmadığı veya hastanede kapasitesi yetmediği için kendi hallerine terk edildiği bilinen bir gerçektir. Hiçbir insanımız sahipsiz bırakılmamıştır.

Yıllarca ülkemizin sağlık sistemini ve altyapısını eleştirenler ortaya çıkan tablo karşısında umarım biraz  mahcup olmuşlardır.

Bu zorlu süreçten alnımızın akıyla çıktık. Bugüne kadar 55 farklı ülkeye malzeme desteği verdik. Dost ve kardeş toplumlara yardımcı olduk.

ABD’ye maske, yüz koruyucu, siperlik, tulum ve dezenfektandan oluşan yardımı yarın göndereceğiz.

Geçtiğimiz hafta perşembeden pazara kadar 31 ilimizde uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasında gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür ediyorum.

Salgının kontrol altına alınmasında okullar, kimi işletmeler ve spor tesisleri gibi yerlerin ara vermesi etkili olmuştur. Bu gidişat için, hafta sonu kısıtlamasını bayram sonuna kadar sürdüreceğiz. 

1, 2 VE 3 MAYIS’TA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Salgının kontrol altına alınmasında insanların kalabalık halde bulunduğu alanlarda ara verilmesinin büyük katkısı olmuştur. Ülkemizdeki bu güzel gidişi devam ettirmek için hafta sonu uygulamasını Bayram sonuna kadar sürdürmeyi istiyoruz. Bu hafta sonu da 31 ilimizde 3 gün süreyle sokağa çıkma sınırlandırmasını uygulayacağız. Önümüzdeki olumlu tablonun sürmesi halinde ülke genelinde hayatı normale döndürmek için planlama hazırlıyoruz. Hangi alanda hangi tarihte adımların atılacağı bu programı sizlerle paylaşacağız. Marketler cuma günü saat 09.00 14.00 arasında açık olacak.

[ad_2]
Afyon Kent Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu