Türkiye

USD/TRY – TCMB sonrası neler oldu

[ad_1]

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, olağan PPK toplantısına iki gün kala olağanüstü toplanarak politika faizini 100 baz puan indirerek %9.75’e çektiğini açıkladı. Bununla birlikte likidite desteği için ek tedbirlerin alındığını açıkladı. Basın duyurusunda coronavirüs salgınına vurgu yapıldı. Bu salgının ekonomideki olumsuz etkilerini sınırlandırmak amacıyla finansal piyasaların, kredi kanalının ve firma nakit akışlarının sağlıklı işlemesi gerektiği belirtilmiş ve tedbir alınacağı açıklanmıştır.

Enflasyon görünümü üzerindeki risklerin azaldığı metinde açıkça belirtilmiş ve bu beklenti enerji – değerli metal fiyatlarındaki sert düşüşe ve talepteki azalmaya bağlanmıştır.

USDTRY paritesi, TCMB’nin faiz indirim kararının ardından 6.50 seviyesine yaklaştı. Ancak aynı gün içerisinde ABD tarafında helikopter para planının konuşulması bir miktar kar satışlarına sebep oldu.

Teknik olarak baktığımızda, 6.40’ın üzerinde tutunan bir parite var. Dik yükselen fiyat harekeletleri ilk trend çizgisine yakın değil. Olası kar satışlarında ya da yatay bir piyasaya girilirse ilk olarak grafikte görülen bu trend çizgisine bakılacak. Ancak fiyat seviyesi anlamında da 6.25’in üzerinde tutundukça dolar lehine hareketler kademeli olarak devam edebilir.

Destekler: 6.4000 – 6.3550 – 6.3200

Dirençler: 6.4500 – 6.4965 – 6.5500


Kaynak:İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

[ad_2]
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu