Afyon Haber

Vali Çiçek, Kadın Kooperatifleri programına katıldı

Geniş davetli listesinin bulunduğu uygulamaa Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ve eşi Elif Yurdunuseven, Milletvekili Mehmet Taytak ve eşi Kadriye Taytak, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp ve eşi Fatma Alp,  Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ile eşi Sevim Zeybek ile başka protokol üyeleri, iş insanları, kadın muhtarlar, Kadın Kültür Evi Müdireleri, Kadın Kooperatifi üyeleri, yapan kadınlar, basın mensupları, kadın gazeteciler, STK temsilcileri ve çok sayıda birey katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan uygulamada açılış konuşmasını Vali Yardımcısı Nurullah Kaya yaptı.

Gurur Veren Bir Esere Dönüştü
“8 Mart Dünya Kadınlar Günü gibi özel bir günde, Afyonkarahisar Kadın Kültür Evleri olarak sizlere kendimizi, gözümüzden sakındığımız göz bebeği projemizi tanıtacak olmaktan büyük bir sevinç duymaktayım” diyerek konuşmasına başlayan Vali Yardımcısı Nurullah Kaya: “Gizemli kent Afyonkarahisar’ımızın güzide kadınları. Sizler tarih süresince meydana koyduğunuz emek ve vefayla bu yurt amacıyla ne kadar mühim bulunduğunuzu gösterdiniz. Bugün ise bu önemin hak teslimiyeti günüdür. Sayın Valimiz Gökmen Çiçek Beyefendi ve Saygıdeğer eşleri Sümeyra Çiçek Hanımefendinin titiz tespitleriyle fark edilen lüzumsinimlarınız, ben ve ekibimin çabaları ile fakat emeklemeyle başlayan bir proje durumuna gelmiş, siz kadınlarımızın bu projeyi sahiplenmesi ile de bugün dim dik ayakta durabilen gurur veren bir esere dönüşmüştür” dedi.

El Birliğiyle Yeni İş Sahaları Açacağız
Ardından Belediye Başkanı Mehmet Zeybek kürsüye geldi. Emekleri ve bu tür bir projeyi Afyonkarahisar’a kazandırdığı amacıyla Vali Gökmen Çiçek’e teşekkür eden Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek: “İnşallah açılan bu Kadın Kültür Evleri başlangıç olur. İş sahası açılması konusu ile ilgili sizin ne kadar çaba sarf ettiğinizi biliyorum. El birliğiyle ve milletvekillerimizle, hep eş güdümlü Afyon’a yeni iş sahaları açmaya devam edeceğiz. Ben emeklerinizden kaynaklı sizlere teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum. Kent merkezinde bir konak satın aldık. İnşallah binanın restorasyonunu bitirip kadın kültür evi olarak hizmete sunmayı planlıyoruz” dedi.

Kadın Kültür Evleri Şehrin Bütün Değerlerini Ortaya Çıkaracak
Ardından kürsüye Milletvekili Mehmet Taytak geldi. Taytak konuşmasında: “Afyon’umuza geldiği günden bugüne kadar çok ciddi manada muhterem eşleriyle eş güdümlü elinden gelen her türlü hizmeti meydana koyan, bizleri buraya toplayan, kıymetli Valimize ve muhterem eşlerine hepinizin önünde hürmet ve saygılarımı sunuyorum. Bir evvelceki sene Sevgi Yılı ilan edilmişti. Bu senede gene Sayın Valimizin ve Kıymetli Hocamız Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu Bey’in düşünceleriyle 2021 Aile Yılı ilan edildi. Bu atılımlarla gerçek anlamda hizmet noktasındayız. Kadınlarımızın şuurlu olarak yetişmesine, manevi değerlere katkı sağlamasına sebep olacak ve 2020 senesinde Sayın Valimiz ve muhterem eşlerinin başlattığı Kadın Kültür Evleri devresinin en mühim projelerindendir. Daha evvelceki konuşmalarımda da bahsettim “En İyi Narkotik Polis Annedir” diye, anneler evlatlarıyla daha çok vakit geçiriyor. Anneler ne kadar şuurlu, eğitimliyse evlatlarının gelişmesine o kadar katkı sağlıyorlar. Bu nedenden çevresel kültürümüzü, milli kültürümüzü, manevi kültürümüzü yaşayacak ve yaşatacak olan bu güzel hizmet binalarında inşallah Afyonkarahisar’ımıza layık bir noktada her bireyin birlik ve beraberlik içerisinde meydana koydukları tavırlarla annelerimiz, kadınlarımız, kız kardeşlerimiz üretecekler ve Afyonkarahisar’ın bütün değerlerini meydana çıkaracaklar. Emeği geride bıraktığımız herkese çok teşekkür ediyorum. Hizmetlerin devamı noktasında sonuna kadar destek olacağım” ifadelerini kullandı.

Kadınlar insandır. Bizler insanoğluyuz
Daha sonra söz alan ve Kadın Kültür Evlerinin önemine ilgi çeken Milletvekili İbrahim Yurdunuseven: “Bugün çok mühim bir günde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde çok güzel bir tanıtımla karşınızdayız. Öncelik ile tanıtımda emeği geride bıraktığımız herkese çok teşekkür ediyorum. Büyük bir yükün altına ellerini koydular. Kadın Kültür Evleri yalnızca kadınları bir araya getiren bayanlara kazanç gerçekleştiren bir yer değil, ilgi ettiyseniz burada kadınlar okuyorlar, sinema seyrediyorlar. Burada danışmanlar var. Kadınların problemini sıkıntılarını dinliyorlar. Bu senesi Aile Yılı olarak kutlayacak olmamız da çok anlamlı. Günümüzde kadına şiddet çok arttı. Bu problemin esasında aile var. Aile ortamı ne kadar sıhhatli olursa, bireyler kadına şiddetin ne kadar hatalı bulunduğunu anlarlar. Gizemli kent Afyon’da bu tür bir organizasyonda buluştuğumuz amacıyla çok mutluyum. Emeği geride bıraktığımızlere çok teşekkür ediyorum ve sözlerime Neşet Ertaş’ın bir sözüyle son vermek istiyorum; “ Kadınlar insandır. Bizler insanoğluyuz” dedi.

Bu Proje Afyonkarahisar Mucizesi
Son olarak konuşan ve bu projenin Afyonkarahisar’ın Mucizesi bulunduğunu altını çizen Vali Gökmen Çiçek: “Biz bugün burada yalnızca Kadın Kültür Evleri, Kadın Kooperatifleri açmıyoruz. Kadın Kültür Marketlerini, E-Ticaret sistemini açmıyoruz. Biz bugün burada kadınlarımızın 7 ay gibi kısa bir sürede gece gündüz çalışmalarına, alın teri dökmelerine, fedakârlıklarına tanıklık ediyoruz. Biz bugün burada Kaymakam ve Belediye Başkanlarının eş güdümlü tuğla taşıdıklarına, eş güdümlü duvar örmelerine, işin içerisinde her halleriyle dahil olmalarına tanık oluyoruz. Biz bugün birlik ve beraberlik içerisinde neler yapabileceğimize tanık oluyoruz. Ben 7 ay gibi kısa bir sürede bu tür büyük işlerin başarılmasını Afyon Mucizesi olarak yorumluyorum” diye konuştu.

Projenin Afyon’da Başarılı Olması Tesadüf Değil
“Böyle bir mucize fakat Afyonkarahisar’da başarılabilirdi” diyerek konuşmasına devam eden Vali Gökmen Çiçek: “Çünkü kurtuluşun şehrine bu tür başarılar yakışır. Çünkü bunu destekleyecek Milletvekillerine lüzumsinim vardı işte buradalar. Bunu destekleyecek Mehmet Zeybek başkana lüzumsinim vardı en başından itibaren ‘Sayın Valim evvelce ilçelerdeki işleri bitirelim, sonra merkeze döneriz. Orada daha çok iş var” dedi. Bizi destekleyecek Garnizon Komutanımıza lüzumsinim vardı. En başından itibaren öğretim vazifelileriyle ve verdikleri desteklerle yanlarımızda olan kıymetli Rektörlerimize lüzumsinim vardı. Hepsi bugün buradalar teşekkürlerimi sunuyorum. Bütün bu oluşturulanları kamuoyunda geniş bir şekilde bildirmek adına basın mensuplarına lüzumsinim vardı. Her hususta onlarında desteğini aldık. Her şeyden muhimi Afyonkarahisar’ın çalışkan, fedakâr, cefakâr, kadınlarımıza lüzumsinim vardı hepsi bugün bizimleler. Ben bu tür bir projenin Afyonkarahisar’da başarılı olmasının bir raslantı olmadığını düşünüyorum. Her şey bir araya geldi ve meydana bu tür güzel bir netice çıktı” dedi.

Bu Projede Kaymakamlarımız ve Belediye Başkanlarımızın Büyük Emekleri Var
Bu süreçte tanık bulunduğu anıları ve fedakârlıkları da tek tek paylaşan Vali Gökmen Çiçek: “Bu süreçte Sultandağı eyaletinde Kaymakam ve Belediye Başkanının tuğla taşıyarak 45 günde binayı bitirmelerine tanık oldum. Çobanlar ilçesi ziyaretimde Başkan bana ben “en iyisini yapacağım” demişti bittiğinde şaheser oldu. Böyle bir güzelliğe tanık oldum. Gece gündüz orada işlevini gerçekleştirmesine ve çok güzel işler başarmalarına tanık oldum. Çay eyaletinde koca bir ormanı bizlere bağışlayan Belediye Başkanının bizlere tahsis etmesine ve Kaymakam beyle eş güdümlü sabahlara kadar kontrol yapmalarına tanıklık ettim. Eşlerinin, çocuklarını evde bırakarak projeye destek olmalarına tanıklık ettim. Yine Emirdağ eyaletinde Serkan Başkana güzel bir ev istemiştim. Emirdağ yaparsa en iyisini yapar dedi ve büyük bir alanda tam donanımlı bir ev inşa etti. Bayat eyaletinde hayallerin kısa sürede gerçeğe dönüşmesine tanık oldum. İhsaniye eyaletinde de kısa sürede çalışmalarımız başlayacak. Dinar ilçemizde de yeni eklemeler yapılarak görkemli bir iş meydana çıktı. Sandıklı eyaletinde çok büyükte bir konakta büyük fedakârlıklarla güzel işler çıktığına tanık oldum. Bolvadin eyaletinde de kısa sürede büyük zahmetlerle şaşırtıcı bir Kadın Kültür Evimiz oldu. İscehisar ilçemizde İş insanı Necmettin Aysenedız beyefendinin desteği sayesinde görkemli bir proje meydana çıktı. Sinanpaşa ilçemizde Belediye Başkanı ve Kaymakam Hanımın emekleriyle çok güzel işler meydana çıktı. Herkese ayrı ayrı gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

7 Ayda Büyük Bir Mucizeyi Başardık
Bu projenin gerçekte kıymetli eşinin fikri bulunduğunu dile getiren Vali Gökmen Çiçek şu şekilde devam etti: “İlçelerde vazife yapar iken evliliğimizin ilk senelerinde 3 bin 4 bin nüfuslu ilçelerde vazife yapar iken kadınların sosyalleşme olanaklarının kısıtlı bulunduğundan dert yandıklarını bana anlatmıştı. İlerde Vali olursan bu tür bir projeyi yaşama geçirmeni istiyorum. Söz ver. Çünkü kadınlar her şeyin en iyisini hak ediyor demişti. Onun bu fikriyle çıktığımız yolda büyüyerek bu noktaya ulaştık. Bu süreçte Belediye Başkanı Mehmet Zeybek her vakit yanımda oldu. Her ilçeye benimle geldi. İGM Başkanı Burhanettin Çoban’a her hususta destekçimiz oldu. ATSO Başkanı Hüsnü Serteser’e çok teşekkür ediyorum. Afyon Eğitim Vakfı üzerinden e-ticaret ile kadın kültür evlerinde imal edilen bütün mamüller Türkiye ve dünyaya pazarlanacak.  Kazanılan paralar öğrencilerimize burs olarak gidecek. Bu müthiş projesi amacıyla kendine teşekkür ediyorum. Sadece 7 ayda Kadın Kültür Evleri binalarımız tamamlandı. Eğitimlere açıldı. Kadın Kooperatifleri kuruldu. Siparişler alındı, satışlar yapıldı.  Yetmedi Kadın Kültür Marketler kurduk. İşte bu yüzden Afyon Mucizesi diyorum. Katılımlarınız amacıyla hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bugün Afyon İçin Bir Milat
Programa Video konferans ile bağlanan ve bugünün Afyonkarahisar amacıyla bir milat bulunduğunu bildiren Milletvekili Veysel Eroğlu: “Öncelik ile, kahraman şehitlerimizin ve gazilerimizin eşlerinin, annelerinin, bütün hanımefendilerin, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü gönülden kutluyorum. Kadınlar toplumun baş tacıdır. Peygamber Efendimiz bizlere “Kadınların haklarını koruyunuz. Onlar size Rabbimiz’ın emanetleridir” buyurdu. 2020 senesinde Afyonkarahisar’da Sevgi Yılı ilan edilmişti. Gerçekten çok iyi bir şekilde de yürütüldü. Afyonkarahisar her hususta lüzum geride bıraktığımız sene Sevgi Yılı lüzumse bu seneki 2021 Aile Yılı ile kıymetli Valimizin başlattığı Kadın Kültür evi ve Kadın Kooperatifleri Projesi Türkiye’ye hem de bütün Dünya’ya numune olacaktır. Ben buna yürekten inanıyorum. Bugün Afyon amacıyla bir milat bulunduğunu ifade etmek istiyorum. Genellikle Valimizi ve emeği geride bıraktığımız herkesi kutluyorum. Şunu vurgulamak istiyorum. Kadın Kültür Evleri gerçekte büyük bir lüzumsinimtı. Geleceğe emin ismimlarla ilerlemek istiyorsak, kadınlarımızın gelişimine destek vermeliyiz. Afyonkarahisar bu gelişime projeleriyle ismim attı. Bende Afyonkarahisar’a geldikçe Kadın Kültür Evlerimizi ve Kadın Kooperatiflerimizi ziyaret edeceğim ve destek olacağım. Aklımda da çok büyük bir proje var. İnşallah gelince Sayın Valim ile istişare yapacağız. Bunu yalnızca Türkiye’ye değil Dünya’ya tanıtmak amacıyla bir uygulama hazırlıyoruz. İnşallah Dünyaca ünlü birini ilimize getireceğiz. Ben gene emeği geride bıraktığımız herkese teşekkür ediyor. Bütün kadınlarımızı kutluyorum” şeklinde konuştu.

16 Bin 860 Kadınımıza Ulaştık
Konuşmaların sonrasında Kadın Kültür Evlerinin tanıtımına geçildi. Vali Yardımcısı sunum ile eş güdümlü Kadın Kültür Evleri’ni tek tek tanıttı. Konuşmasında Kadın Kültür Evlerinin kurulma ve kurumsallaşma aşamaları, projenin paydaşları ile ilgili veriler verdi. Vali Yardımcısı Kaya: “İlimiz çapında 20 Kadın Kültür Evi, 12 Kadın Kooperatifi ile başka illere de numune olan Kadın Kültür Evlerimiz Afyonkarahisarlı kadınlarımızın da sahiplenmesi ile ilimiz amacıyla bir gurur ülkemiz amacıyla bir numune oldu. Pandemi koşulları nedeniyle 2 ayı kapalı olmak üzere 7 ay gibi kısa bir sürede yani gerçekte yalnızca 5 ayda Kadın Kültür Evlerimizde yapılan eğitimler, seminerler, sosyokültürel aktiviteler, spor ve sohbet imkânlarıyla 16 bin 860 kadınımıza ulaştık” dedi.

Vali Yardımcısı Nurullah Kaya’nın konuşmasının sonrasında Geleneksel Bayat Kilim Dokuma Yarışmasında dereceye giren Hâkime Gölcük, Gülay Kazankaya, Elveda Köksoy, Hanife Gölcük protokol eşlerinden ödüllerini aldı.

Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri sürecinin başından itibaren destek olan Show TV Ana Haber Sunucusu Ece Üner görünümlü mesajla salona hitap etti.

“Sizlerle Gurur Duyuyoruz”
Kadın Kültür Evleri şarkısı ve klibinin izlenmesinin sonrasında uygulamasının haysiyet konuğu şehit annesi Keziban Koç kürsüye geldi. Keziban Koç kendi hayatından numunelerle hem anneliği, hem kadın olmayı hem de Kadın Kültür Evlerinin önemini anlattı. Keziban Koç’un anlamlı konuşması davetliler doğrulusunda ayakta alkışlandı. Konuşması esnasında söyledikleri ise herkesi duygulandırdı. Vali Gökmen Çiçek ile Sümeyra Çiçek hanımefendi günün anısına Keziban anneye çiçek takdim etti. Sümeyra Çiçek: “Sizler bizim kıymetlilerimizsiniz. Rabbimiz bizi sizlere utangaç etmesin. Sizlerle gurur duyuyoruz” dedi.

Ürünler Görenleri Hayran Bıraktı
Program Kadın Kültür Marketin açılışı ile devam etti. Vali Gökmen Çiçek, eşi Sümeyra Çiçek hanımefendi ve protokol üyelerinin kurdele kesmesiyle açılış gerçekleştirildi. Kadınlarımızın bin bir emekle, el emeği ve göz nuru ile ürettiği mamüllerin sergilendiği markette, kadınlarımız emeklerinin karşılığını aldı. Vali Gökmen Çiçek ile eşi Sümeyra Çiçek protokol üyeleriyle eş güdümlü stantları tek tek dolaşarak, Kadın Kooperatifleri eliyle imal edilen mamüllerden satın aldı. Birbirinden güzel ve ihtişamlı mamüller görenleri hayran bıraktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu