Belediyeler

Zeybek, bizzat Bakan Kurum’a anlatacağım

Kentsel Dönüşüme giren mahallenin önde gelenleriyle yapacağı istişare toplantısında kendine iletilen şikayet, talep ve yanlış anlamaları bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a anlatacağını dile getiren Başkan Mehmet Zeybek:

VATANDAŞIMIZI MAĞDUR ETMEMEK İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Mısri Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile alakalı yapılan eleştirilere yönelik açıklama yaptı.

“ÇABAMIZDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, mahallenin önde gelenleriyle yapacağı istişare toplantısında kendine iletilen şikayet, talep ve yanlış anlamaları bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’u ziyaret ederek anlatacağını söyledi. Başkanımız “Mahallenin ileri gelenleriyle bir araya gelerek halkımızın talep ve isteklerini not alacağım. Bu notları, bire bir Çevre ve Şehircilik Bakanımıza giderek yanlışlıkları, yanlış anlamaları bizzat sayın vekillerimizle beraber anlatacağım. Hesaplamalarda belki yanlışlık olmuş olabilir. “Yanlış hesap Bağdat’tan döner ” derler. Tek gayemiz burda yaşamakta olan halkımızın mağdur olmaması. İhale 25 Şubat’ta idi, belki bu tarihi 25 Mart’a, 25 Nisan’a ötelettirebiliriz. Hiçbir vatandaşımızın hakkı zayi olmasın diye mücadelemizi vereceğiz. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN İŞLEYİŞİNDE BİZ SADECE ARACI VAZİFESİ GÖRÜYORUZ”
2013 Senesinde Bakanlar Kurulu kararıyla Mısri Camii etrafı ile İmaret Camii arka kısımları mecburi olarak riskli alan ilan edildiğini hatırlatan Başkan Zeybek, “Belediye olarak Kentsel Dönüşümün işleyişinde biz yalnızca aracı vazifesi görüyoruz” Bu bölgeler bütünüyle Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilmiş riskli alanlar. Çevre Şehircilik Bakanımızın talimatıyla Afyonkarahisar’ın da içinde bulunduğu Türkiye genelinde 15 milyona yakın konutun olduğu bölgeler riskli alan olarak tespit edilmiş. Sayın Bakanımız bu bölgeleri de devlet olarak muhakkak dönüştüreceklerini, ülkemizin doğal afetlere maruz kalan bir ülke konumunda olduğunu ifade ediyor.  Sizlerde biliyorsunuz ki; ilimizde birinci derece deprem bölgesi kuşağında” dedi.

 “YANLIŞ ANLAMALAR OLDU”
Geçtiğimiz hafta yapılan istişare toplantısında vatandaşlarımızın bazı kesimler tarafından galeyana getirildiğine dikkati çeken Başkan Zeybek;  “Halkımızın kafasında bazı soru işaretleri vardı, bunların giderilmesi için Ankara’da Çevre Şehircilik Bakanlığından GEDAŞ Firmasından ve TOKİ’den bazı yetkilileri ilimize davet ederek halkımızı bilgilendirme amaçlı bir toplantı gerçekleştirdik. Tabii orada galeyana gelenler oldu. Arkadaşları dinlemeden farklı yorumlar ortaya çıktı. Bizler o toplantıda şunu söyledik. Belediye Başkanı olarak bütünüyle sizin yanınızdayım, hak ve hukuk mücadelenizi sonuna kadar vereceğim dedim.

İŞLEYİŞİ ÖRNEKLE ANLATTI
Toplantının ardından Ankara’dan gelen misafirlerle istişarede bulunduğunu açıklayan Başkan Zeybek, dönüşümdeki işleyişi, vermiş olduğu var iseyımla açıkladı. Başkan Zeybek “30 Aralık 2020 Çarşamba günü düzenlediğimiz toplantı curcunaya geldi. Katılımcılarımız Ankara’dan gelen yetkilileri dinlemedi. Olması mümkün değil örneğin diyelim ki 100 metrekarelik bir arazi var. Metrekaresi 400 liradan olsa arsası 40 000 lira eder. Üzerindeki yapı da değerlendiriliyor. Buralar malum Afyon’un en eski yerleşim yerleri. Yıpranma payları, eski yapı oluşu derken üstündeki yapı 60 000 lira olsa toplamda 100 000 lira eder. Bina arkasında kömürlüğü, var ise ağaçları bunları da zaten değerlendiriyorlar. Diyelim ki, burda 2+1 daire yapıldı. Bu dairenin satış değeri nedir? Zaten dışarıya satış yapmak mümkün değil. Oradaki hak sahiplerine verilecek.

15 YIL SIFIR FAİZ + KİRA YARDIMI
Örnek verecek olursak yeni daire 250 bin lira diyelim. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı var. Benimde 250 bin liradan vatandaşlarıma hediyem olacak, TOKİ’ye maliyetten % 30 indirim yapacaksınız diyor. Geriye 175 bin lira kaldı. Müştemilatlar beraber eski evin değeri 110 bin lira ise bunun 175 bin liradan düşüldüğünde kalan miktarı 15 yıl sıfır faizle borçlanarak ödenilmesi öngörülüyor. Böylelikle vatandaşlarımız riskli binadan, dayanıklı, güvenle oturabilecekleri binaya geçmiş olacaklar. Burada mülk sahibi anlaşmayı sağlamış olduğu andan itibaren inşaatın bitimine kadar 900 lira 1000 lira arasında kira yardımında bulunulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu